Зовнішній вигляд теплиці вибирається не стільки на підставі міркувань дизайну, скільки в залежності від рослин, які ви маєте намір там вирощувати. Від цього залежать ширина теплиці, висота стін і коника даху, кут і форма її скату.

Якість теплиці можна оцінити вже за зовнішнім виглядом, проте її практичність перевіряється тільки під час експлуатації. Призначення теплиць полягає в перетворенні сонячного світла в тепло для рослин, а також їх захисту від холоду, дощу і вітру. Матеріал і конструкція теплиць можуть відрізнятися за своїми характеристиками - іноді визначити, що конкретно підійде вам, можна тільки в процесі користування.

Види теплиць і їх форми

Зовнішній вигляд теплиці вибирається не стільки на підставі міркувань дизайну, скільки в залежності від рослин, які ви маєте намір там вирощувати. Від цього залежать ширина теплиці, висота стін і коника даху, кут і форма її скату. Так, теплиця з грунтовими грядками буде ширше, ніж оснащена стелажами і столами. Такими обґрунтованими міркуваннями більшість садівників керуються вже давно. Ширина, зовнішній вигляд і форма даху теплиць для огірків, винограду або помідорів різні.

Стандартна теплиця була сконструйована ще на початку 50-х років ХХ століття. Її габарити визначаються розміром скла і стандартами, до цих пір застосовними в промисловому рослинництві. Винахід для великих господарств став згодом доступним для садівників-любителів. А незабаром з'явилися конструкції, що спрощують монтування перекриттів.

Двусхилі теплиці

Найбільшою популярністю у покупців користуються прямокутні теплиці з двосхилим дахом. Така теплиця має прямі стіни, а кут скатів даху зазвичай становить 25-30 градусів, в залежності від ширини і висоти конструкції. У стандартній аматорської теплиці скати даху в основному розміщені під кутом 26,5 градусів. Для такої теплиці можна підібрати різну висоту стіни.

Теплиці і павільйони округлої форми (аркові теплиці)

Насправді так звані «круглі теплиці» такими не є. Це шести-, восьми- або навіть двенадцатикутні конструкції. Однак через свою відносну округлість виглядають вони досить елегантно. Недоліком такого типу будови є погана циркуляція повітря. Поліпшити повітрообмін в даному випадку можна, встановивши крім кватирок в даху один або кілька додаткових бічних душників.

Прибудовані теплиці

Прилеглі до стін будинків конструкції були початком «тепличної» історії. Це дозволяло економити на опаленні, а також на склі, яке в минулому було досить дорогим матеріалом. Вигідність такого розміщення теплиці не втратила своєї обгрунтованості і в наш час. До того ж відсутність необхідності виходити з дому є очевидною перевагою, особливо важливою при необхідності постійного догляду за рослинами.

Відзначимо, що стіна будинку, до якої прибудована теплиця, повинна мати хороший захист від вологи. Крім цього вона повинна накопичувати тепло. Слід врахувати і такий нюанс - стіни темного кольору поглинають світло, а світлі - відображають. Підключення прибудованих теплиць до систем комунікацій будинку - електроенергії, водопостачання та опалення - реалізується простіше в порівнянні з іншими їх видами. Єдиним недоліком такого виду теплиць можна назвати їх малу освітленість. Тому для вирощування в них розсади переважно вибирають південний напрямок.

Солярій

Для підтримки в теплиці цілорічної позитивної температури в наших широтах буде недостатньо тільки сонячної енергії. Звичайно, маса загального світла протягом всього року істотно перевищує потреби рослин. Однак його потужність не розподілена рівномірно, що справедливо і для пори доби.

Хороше рішення пропонує теплиця-солярій, здатна накопичувати тепло світлового випромінювання. Зараз солярієм називають все, що лише частково і за зовнішнім виглядом відноситься до описаних типів будівель. Коли звернена на південь площа теплиці більше північної - з'являється новий вид солярію.

В принципі, всі теплиці грунтуються на принципі солярію. Однак фахівці рекомендують називати «солярієм» тільки ті будівлі, в яких енергія сонця приймається і акумулюється особливо ефективно. Це досягається, наприклад, розташуванням теплиці в південному напрямку з нахилом даху, що передбачає відповідність положенням Сонця взимку. Також використовуються такі методи накопичення сонячної енергії, як великі ємності з водою, водонагрівачі, сонячні батареї і т.д. Сюди відносяться і насадження, призначені для охолодження в спекотні літні дні.

Грунтові теплиці

Для тропічних рослин, наприклад, орхідей або бромелієвих дуже добре підійдуть грунтові теплиці. Рослини ж для холодних і теплих теплиць, а також альпійські рослини при високій температурі навколишнього середовища тільки в грунтових теплицях можуть отримати необхідну для свого нормального розвитку низьку температуру і високу вологість.

Теплиці з полікарбонату - простір для форми

Останнім часом популярними стають практичні теплиці і конструкції з полікарбонату, які вже отримали широке поширення за кордоном. Цей легкий, гнучкий і ударостійкий матеріал дозволяє проектувати і створювати конструкції різноманітної форми. Він, наприклад, прекрасно підходить для будівництва теплиць з округлим дахом або інших будівель, де потрібні вигини матеріалу покриття. Все це робить полікарбонат дуже перспективним матеріалом як для теплиць, так і павільйонів, оранжерей та інших будівель, здатних прикрасити вашу присадибну ділянку.