Полікарбонатні теплиці знайшли широке застосування як в побутовому, так і в промисловому вирощуванні різних овочевих і плодово-ягідних культур, квітів. Їх основне призначення — імітація природних погодно-кліматичних умов, необхідних рослині для повноцінного розвитку. Тепличний мікроклімат, крім температурного режиму, повинен відповідати вимогам до вологості і складу повітря, для чого теплиці обов'язково обладнуються системами вентиляції.

Природна вентиляція

Найпростішим, але, в той же час, досить ефективним способом організації повітрообміну теплиці з навколишнім середовищем є природна вентиляція. Вона здійснюється за рахунок періодичного відкривання вікон, кватирок або вентиляційних віддушин, а в найпростіших теплицях площею до 10 кв. м. цю функцію можуть виконувати і двері.

Така система відрізняється крайньою дешевизною, однак, вимагає постійної участі людини, яка буде контролювати основні показники повітря в теплиці і змінювати їх, коли це буде потрібно. Крім того, щоб природна вентиляція працювала ефективно, слід пам'ятати про декілька загальних правилах:

  1. Розташовуйте кватирки на різній висоті — це сприяє більш рівномірному розподілу циркулюючого повітря.
  2. Кілька кватирок невеликого розміру забезпечать кращу вентиляцію, ніж одне-два великих вікна. При цьому розмір і кількість притяжних та витяжних кватирок повинні бути однаковими.
  3. Через природних фізичних процесів, при відкритті кватирок температура біля підлоги буде швидко знижуватися, в той час, як вгорі повітря залишиться теплим. Такі перепади можуть викликати хвороби деяких рослин. Щоб виключити їх, досить встановити в теплиці побутової вентилятор, який буде відповідати за рециркуляцію повітряних мас.

Природна вентиляція стане оптимальним рішенням у тому випадку, коли розміри теплиці відносно невеликі, а доступ до неї можливий в будь-який час. В іншому випадку краще задуматися про альтернативні рішення.

Примусова вентиляція

Примусова (механізована) система вентиляції складається з притяжних і витяжних повітропроводів, в яких встановлюються вентилятори. Вони перенаправляють повітряні маси з навколишнього середовища в теплицю, а з теплиці — назовні. Кількість і потужність вентиляторів вибирають в залежності від обсягу теплиці. Щоб примусова вентиляція працювала добре, необхідно пам'ятати, що:

  1. Притяжні та витяжні канали повинні розташовуватися на протилежних стінах і на різних рівнях. Іноді витяжку встановлюють на даху.
  2. Включення вентиляторів може здійснюватися вручну, дистанційно або автоматично. В останньому випадку вентиляція обладнується термодатчиками.
  3. У разі використання вентиляторів високої потужності, для збереження проводки і забезпечення тривалої служби виробів, їх підключають через реле або пускову установку.
  4. Якщо теплиця експлуатується при вкрай низьких температурах навколишнього середовища, вентиляцію обладнують додатковими підігрівниками.

Грамотно реалізована примусова вентиляція здатна ефективно працювати навіть в дуже великих теплицях, практично не вимагаючи втручання людини. Робітникові залишається виконувати тільки контрольні функції.

Автоматична вентиляція

Якщо примусова вентиляція може бути ручний або автоматизованою, то автоматична, хоч і діє за схожим принципом, не вимагає участі людини зовсім. Контроль за всіма параметрами, включаючи температуру, вологість і навіть склад повітря, покладено на керуючий блок, який включає вентилятори і/або відкриває вікна, коли це необхідно. У свою чергу, автоматичні системи діляться на:

  • електричні — відрізняються високою точністю, проте, недостатньо автономні (перестають робіт при відключенні електроенергії);
  • гідравлічні — діють за рахунок розширення/стиснення рідини в посудині при зміні температури, а тому не вимагають зовнішніх джерел живлення;
  • біметалеві — працюють так само, як термостат автомобіля, відкриваючи мембрани при температурному розширенні робочого металу.

Окремим випадком організації автоматичної вентиляції можна вважати розсувний дах. Це одна з найефективніших вентиляційних систем, але вона відрізняється високою ресурсоемкостью і дорожнечею, а її проектування повинне вестися одночасно з плануванням самої теплиці, в той час як класичні рішення можуть бути встановлені на спорудах, що вже експлуатуються.

На сучасному ринку пропонується безліч готових вентиляційних систем і навіть послуги їх установки. Зрозуміло, можна зробити вентиляцію і самостійно, але це доцільно лише в невеликих теплицях.