Практично всі городники та садівники знають, що таке теплиця і для яких цілей вона використовується. За допомогою парників можна збирати урожай круглий рік. Теплиці мають безліч різновидів, і у кожної з них є свої позитивні сторони. Споруди відрізняються не тільки конструкційними особливостями, а й видами матеріалів, з яких вони виготовлені. Щоб побудувати теплицю своїми руками, потрібно знати всі нюанси стосовно конструкцій і матеріалів.

Які бувають теплиці?

Конструкційно будь-яка теплиця нічого складного собою не представляє. Всі різновиди мають два основних компоненти — покривний матеріал і каркас. Основні форми теплиць:

  • пристінного типу (односхилі);
  • багатокутні варіації;
  • арочного типу;
  • двосхилі;
  • округлого типу.

Також є теплиці з похилими стінами, і ті, які мають дах мансардного типу.

Кожен з видів теплиць підходить для різних умов використання. При будівництві цього садового споруди потрібно враховувати всі умови, в яких буде експлуатуватися тепличний комплекс.

Види укривного матеріалу теплиць

При будівництві теплиці використовуються кілька видів накриттів. Як тенту може застосовуватися полікарбонат або поліетиленова плівка. Також дуже часто теплиці криють звичайним склом.

Полікарбонат добре проводить сонячне світло і вважається досить міцним матеріалом. Даний полімер може мати багатошарову структуру, яка зовні нагадує бджолині стільники. Також полікарбонат може бути і монолітним. Особливо широко застосовується полікарбонат при будівництві теплиць арочного типу.

Дуже часто в якості укривного матеріалу для теплиць використовується скло. Мінус цього матеріалу — мала еластичність, крихкість, погане теплозбереження. Склом криють односхилі або двосхилі теплиці. Цей матеріал відносно недорогий. Основними перевагами скла є хороше світлопропускання. Також пошкоджені скляні секції можна швидко поміняти на нові з мінімальними витратами.

Покривний матеріал на основі поліетиленової плівки є найдоступнішим в плані ціни і простоти монтажу. Плівкою можна покривати теплиці будь-якої форми. При виборі типу плівки потрібно звертати увагу на те, в яких умовах вона буде використовуватися. Щоб поліетилен добре справлявся зі сніговим навантаженням, потрібно вибирати плівку на основі армуючого матеріалу.

Тепличний каркас

Основою для теплиці будь-якої форми служить металевий каркас, який може бути зроблений з алюмінію або сталі. Садівники зі стажем часто по-старому використовують дерев'яний каркас, але такий варіант значно поступається за міцностю і стійкістю до навантажень аналогу з металу.

Металевий каркас для теплиць будь-якої форми виготовлений з оцинкованої сталі, що дозволяє експлуатувати теплицю не один десяток років. Зверху каркасний елемент захищений спеціальним покриттям, яке захищає метал від негативного впливу корозії.

Алюмінієвий каркас для теплиць захищений анодованим покриттям, що перешкоджає окисленню цього хімічного елемента. Теплиця на основі алюмінієвого каркаса також здатна служити кілька десятків років. Єдиний мінус — алюміній поступається по своїй міцності каркасу зі сталі.

Найвигідніша форма теплиці

Найбільш вигідним рішенням для садівника є теплиця пристінного типу з полікарбонату. Такі теплиці, як правило, односхилі, і мають всього лише три сторони. Дану споруду можну побудувати прямо біля будинку. Пристінна теплиця має одну спільну стіну з житловим будинком, що дозволяє економити на опаленні.

Теплиця пристінного типу з полікарбонату також гарна тим, що вхід в неї можна організувати прямо з дому. На будівництво споруди даного типу йде набагато менше коштів. У такі теплиці простіше прокладати комунікації, що також є незаперечним плюсом. При використанні комунікацій з невеликою протяжністю практично відсутні тепловтрати, що дозволяє витрачати менше коштів на утримання теплиці.

Пристінні теплиці набагато міцніше будь-якого іншого виду, оскільки мають спільну стіну з будинком. Додаткову міцність забезпечує і полікарбонат, який найкраще підходить для організації тепличних господарств. Зазвичай, пристінне спорудження прилаштовують до будинку з південного боку, що дозволяє не тільки добре освітлювати теплицю днем, але і економити на опалювальних системах.