Полікарбонатні теплиці знайшли широке застосування як в побутовому, так і в промисловому вирощуванні різних овочевих і плодово-ягідних культур, квітів. Їх основне призначення — імітація природних погодно-кліматичних умов, необхідних рослині для повноцінного розвитку. Тепличний мікроклімат, крім температурного режиму, повинен відповідати вимогам до вологості і складу повітря, для чого теплиці обов'язково обладнуються системами вентиляції.
Природна вентиляція
Найпростішим, але, в той же час, досить ефективним способом організації повітрообміну теплиці з навколишнім середовищем є природна вентиляція. Вона здійснюється за рахунок періодичного відкривання вікон, кватирок або вентиляційних віддушин, а в найпростіших теплицях площею до 10 кв. м. цю функцію можуть виконувати і двері.
Така система відрізняється крайньою дешевизною, однак, вимагає постійної участі людини, яка буде контролювати основні показники повітря в теплиці і змінювати їх, коли це буде потрібно. Крім того, щоб природна вентиляція працювала ефективно, слід пам'ятати про декілька загальних правилах:
- Розташовуйте кватирки на різній висоті — це сприяє більш рівномірному розподілу циркулюючого повітря.
- Кілька кватирок невеликого розміру забезпечать кращу вентиляцію, ніж одне-два великих вікна. При цьому розмір і кількість притяжних та витяжних кватирок повинні бути однаковими.
- Через природних фізичних процесів, при відкритті кватирок температура біля підлоги буде швидко знижуватися, в той час, як вгорі повітря залишиться теплим. Такі перепади можуть викликати хвороби деяких рослин. Щоб виключити їх, досить встановити в теплиці побутової вентилятор, який буде відповідати за рециркуляцію повітряних мас.
Природна вентиляція стане оптимальним рішенням у тому випадку, коли розміри теплиці відносно невеликі, а доступ до неї можливий в будь-який час. В іншому випадку краще задуматися про альтернативні рішення.
Примусова вентиляція
Примусова (механізована) система вентиляції складається з притяжних і витяжних повітропроводів, в яких встановлюються вентилятори. Вони перенаправляють повітряні маси з навколишнього середовища в теплицю, а з теплиці — назовні. Кількість і потужність вентиляторів вибирають в залежності від обсягу теплиці. Щоб примусова вентиляція працювала добре, необхідно пам'ятати, що:
- Притяжні та витяжні канали повинні розташовуватися на протилежних стінах і на різних рівнях. Іноді витяжку встановлюють на даху.
- Включення вентиляторів може здійснюватися вручну, дистанційно або автоматично. В останньому випадку вентиляція обладнується термодатчиками.
- У разі використання вентиляторів високої потужності, для збереження проводки і забезпечення тривалої служби виробів, їх підключають через реле або пускову установку.
- Якщо теплиця експлуатується при вкрай низьких температурах навколишнього середовища, вентиляцію обладнують додатковими підігрівниками.
Грамотно реалізована примусова вентиляція здатна ефективно працювати навіть в дуже великих теплицях, практично не вимагаючи втручання людини. Робітникові залишається виконувати тільки контрольні функції.
Автоматична вентиляція
Якщо примусова вентиляція може бути ручний або автоматизованою, то автоматична, хоч і діє за схожим принципом, не вимагає участі людини зовсім. Контроль за всіма параметрами, включаючи температуру, вологість і навіть склад повітря, покладено на керуючий блок, який включає вентилятори і/або відкриває вікна, коли це необхідно. У свою чергу, автоматичні системи діляться на:
- електричні — відрізняються високою точністю, проте, недостатньо автономні (перестають робіт при відключенні електроенергії);
- гідравлічні — діють за рахунок розширення/стиснення рідини в посудині при зміні температури, а тому не вимагають зовнішніх джерел живлення;
- біметалеві — працюють так само, як термостат автомобіля, відкриваючи мембрани при температурному розширенні робочого металу.
Окремим випадком організації автоматичної вентиляції можна вважати розсувний дах. Це одна з найефективніших вентиляційних систем, але вона відрізняється високою ресурсоемкостью і дорожнечею, а її проектування повинне вестися одночасно з плануванням самої теплиці, в той час як класичні рішення можуть бути встановлені на спорудах, що вже експлуатуються.
На сучасному ринку пропонується безліч готових вентиляційних систем і навіть послуги їх установки. Зрозуміло, можна зробити вентиляцію і самостійно, але це доцільно лише в невеликих теплицях.