Можна з впевненістю стверджувати, що правильне освітлення в теплицях є запорукою гарного росту рослин.

Світло використовується в якості джерела енергії для перетворення хлорофілом неорганічних речовин в органічні. З нього ж рослини отримують життєво необхідне для свого зростання тепло. Активність рослин також безпосередньо залежить від кількості світла - коли дні подовжуються, розвиток рослин прискорюється, і навпаки.

Однак природного освітлення не завжди буває достатньо. Це може бути обумовлено як поганою погодою, так і високою потребою конкретної рослини в світлі. Проте, ця проблема легко вирішується за допомогою штучного освітлення.

Час дозрівання плодів, цвітіння, період зростання або спокою підземних частин рослин - на все це впливає інтенсивність світла. Тому, перш ніж починати застосування штучного освітлення, що може змінити період цвітіння або наблизити час збору врожаю, необхідно вивчити основи такого впливу.

Для яких культур освітлення найважливіше?

Найбільше світла потребують такі овочеві культури як огірки, болгарський перець, помідори, салат, - вони вимагають до 10 годин безперервного освітлення на добу. Електричне світло в основному використовується для вирощування розсади. Молоді, ще не зміцнілі саджанці дуже потребують спеціальних комфортних умов. Дорослі рослини вже не настільки вимогливі.

При установці в теплиці штучного освітлення слід звернути увагу, що асиміляційне світло має меншу область спектра, ніж той, який потрібен оку людини для розрізнення кольорів. З цієї причини для рослин виробляють спеціальні світильники, що випромінюють світло лише в синьому і червоному спектрах.

Чим освітлювати теплицю?

Вибір на ринку зараз складається з галогенних, люмінесцентних або натрієвих ламп. Відзначимо, що в зимовий час додаткове освітлення має становити близько 2000-3000 люкс. Це зажадає близько 120-150 Вт на квадратний метр в залежності від типу лампи.

Найбільш доцільними для облаштування теплиці є енергозберігаючі лампи. Наприклад, люмінесцентна енергозберігаюча лампа, іменована скорочено «економкою», являє собою трубку з електродами, наповнену парами ртуті і аргоном (інертним газом), зсередини стінки лампи вкриті люмінофором. Ультрафіолет утворюється в результаті руху під напругою всередині лампи електронів з парами ртуті. В результаті його проходження через люмінофор утворюється видиме оку світло.

Незважаючи на свою більш високу в порівнянні зі звичайною лампою розжарювання ціну, енергозберігаюча лампа завдяки своїм технічним особливостям в 5 разів економніше. Саме тому фахівці дуже рекомендують люмінесцентні лампи для облаштування теплиці або парника.

Важливою перевагою «економок» є і те, що вони не нагріваються - це дуже важливо для рослин. Завдяки цій властивості енергозберігаючих ламп температура в теплиці залишається незмінною, не впливаючи при цьому на вологість повітря. Вважається, що розміщення люмінесцентних ламп поблизу рослин є для них повністю безпечним.

Додаткове освітлення в основному монтується тільки над розсадою, молодими рослинами або живцями. Для цього виготовляються спеціальні рами, оснащені трубчастими «економками». Їх можна закріпити на висоті 1 м над полицями з майбутньою розсадою. Дуже корисні для рослин і ультрафіолетові лампи - вони прискорюють ріст і допомагають боротися з мікробами і шкідниками. Щоб поліпшити освітлення, рекомендується застосовувати в теплицях рефлектори.

Необхідна тривалість штучного освітлення безпосередньо залежить від ступеня природної освітленості. Зазвичай додаткове світло включають в ранкові та вечірні години, іноді і в похмурі дні, особливо взимку або навесні. При цьому не рекомендовано включати освітлення на більш ніж 15 годин.

Для облаштування штучного освітлення в теплиці необхідні початкові знання по установці електропроводки і дотримання техніки безпеки з урахуванням високої вологості грунту. Звичайно ж, краще буде, якщо система світильників буде встановлена ​​кваліфікованими фахівцями. Теплиці дачні можуть використовуватися без додаткового освітлення, якщо в зимовий період ви не паніруете що-небудь вирощувати.

Освітлення в теплиці: вартість

У кожному конкретному випадку освітлення проектується під конкретні рослини, які Ви хочете вирощувати. Наприклад, редису досить 10000 люксів, а кропу або томатам не завадить і 15000 люксів. Якщо, наприклад, взяти невелику теплицю площею 30 кв. м, то для редиски буде достатньо 4 натрієві фітолампи високого тиску потужністю 600 ват; для більш світлолюбних рослин кількість ламп буде більшою, або такою самою, але більшої потужності. Крім того, рослини, які вирощують на зелень - салат, петрушка, капуста, молода цибуля і т.д., краще освітлювати металогалогеновими лампами, а плодоносні культури - натрієвими лампами.

Підсумок: необхідно чітко визначитися, що Ви хочете вирощувати в теплиці. І ще одна порада - знайдіть хоча б на перший рік роботи агронома - технолога по теплицях, тільки не теоретика, а того, який має практичний досвід роботи в теплиці, інакше можете втратити час і гроші.