Питання вибору опалювальної системи для теплиці безпосередньо залежить від її розміру, системи опалення у вашому будинку і, звичайно ж, суми грошей, яку ви готові на це виділити.

Відразу ж відзначимо, що можливості експлуатації теплиць без систем обігріву досить обмежені, і не тільки в холодні зимові місяці. Так, почавши опалення ще в квітні, ви можете продовжити сезонні роботи більш ніж на три місяці. І вже в травні можна буде висаджувати розсаду в саду, теплиці або парнику. Перші врожаї, таким чином, з'являться в червні, при цьому залишиться час і для другого або навіть третього врожаю.

При цьому тропічні або середземноморські культури необхідно вирощувати в теплицях, що обігріваються, протягом усього року. Фахівці відзначають, що опалення потребують навіть теплиці з найякісніших ізолюючих матеріалів, які насправді призначені лише для підтримки температури вище нуля.

Потрібно враховувати, що при обігріві теплиці тільки в одній точці тепло в ній буде розподілятися нерівномірно. Для поліпшення доставки підігрітого повітря в інші частини теплиці знадобиться вентилятор. Однак, у нього є недолік - в процесі своєї роботи він охолоджує повітря.

Досвідчені садівники радять знайти можливість не давати висхідному теплу швидко виходити через зовнішнє покриття теплиці. Також бажано домогтися його розподілу по всій площі. Підігріта вода, що циркулює по трубах, змонтованих під підлогою або всередині приміщення, може послужити хорошим в цьому помічником.

Чим більше труб буде в теплиці, тим менше можна нагрівати в них воду - тепло в даному випадку віддається економно і повільно. Також, чим більше діаметр труб, тим менша необхідна швидкість течії води. Слід зазначити, що система труб досить повільно нагрівається.

Можна використовувати і конвектори. Вони знижують масу води, маючи в той же час досить велику площу відображення. У теплиці слід встановлювати великі конвектори - в іншому випадку вихідна температура безпосередньо біля них буде занадто високою. Для запобігання сухості повітря, яка може підвищити захворюваність рослин, необхідні відносно низькі і рівномірні температури.

Яка вартість опалення теплиці?

Опалення також необхідно проектувати, виходячи з конкретних умов. Наприклад, якщо теплиця добре теплоізольована (теплиця-термос) і розташована на присадибній ділянці, недалеко від будинку, тоді цілком реально прокласти теплотрасу (дешевше над землею, повітряну) між будинком і теплицею, і в цей же канал теплотраси вкласти шланг подачі води в теплицю . Тоді морози не страшні ні водопроводу, ні теплиці. Саме цей варіант я використовую для своєї теплиці. Збільшення споживання газу для опалення будинку практично не помітно, та ще й лампи освітлення добре гріють повітря в теплиці. У денний час терморегулятори відключають опалення в теплиці і включають додаткове вентилювання, щоб утримати задану температуру.

Якщо для Вас такий спосіб опалення з якої-небудь причини неможливий, тоді необхідно встановлювати автономне опалення. Варіантів дуже багато, який з них обрати будемо вирішувати разом.

Слід зазначити, що вартість опалення теплиць багатьма переоцінюється. Найпростіше дізнатися потребу4 в теплі можна, запитавши інформацію у виробника. На основі наданих їм даних підбирається і встановлюється відповідна опалювальна система. Для приблизного обчислення потужності обігріву підійде проста формула:

Загальна площа скла х Різниця температур х Коефіцієнт теплопередачі = Потужність обігріву.

В основному, для швидких і простих розрахунків береться площа скла і множиться на величину К - 7,6. Різниця ж температур обчислюється на основі необхідної вам температури всередині теплиці і ймовірної мінімальної температури зовні. Припустимо, у вашій місцевості найнижча температура дорівнює -15 ° С, а всередині теплиці вам потрібно підтримувати її на рівні + 10 ° С - таким чином, різниця складе 25 ° С.

При поверхні скління теплиці 50 м2 вийде таке рішення:
50 м2 (площа скла) х 25 К (різниця температур) х 7,6 Вт / м2 (величина К) = 9500 Вт (потужність обігріву). [К = градус Кельвіна].

Тобто, на опалення скляної теплиці такої площі знадобиться 9500 Ватт. Це, звичайно, чимала потужність. Рішенням може стати заміна скла товщиною 4 мм на подвійне гофроване скло товщиною 16 мм (величина К для нього становить 2,9), а також покриття теплиці плівкою «з пухирцями». В результаті цього споживання енергії для обігріву істотно знизиться.

Електричне опалення

Даний вид обігріву є найбільш ефективним рішенням для невеликих теплиць з гарною ізоляцією, які опалюються постійно або тільки для підтримки плюсової температури. Для цих цілей буде цілком достатньо тепличного вентилятора з хорошими показниками розподілу тепла і безпеки. При цьому спеціальні опалювальні системи здатні подавати тепло різними дозами. Для початку можна встановити мінімальний режим, і тільки, якщо тепла не буде вистачати, відкрити додаткові вентилі.

Доброю надійністю і міцністю володіють так звані ребристі радіатори з термостатами. Тепло, з регульованою температурою, розподіляється по довгому корпусу. На ринку є радіатори довжиною від 150 до 250 см потужністю 2000 Ватт. Також слід звернути увагу, що в теплицях, де постійно утримується температура вище 10 ° С, незалежно від потужності обігрівача необхідно передбачити вплив нічного похолодання.

Можна використовувати для теплиць і водяне опалення з електропідігрівом. Відзначимо, що водний обігрів сам по собі найбільш вигідний для теплиць. Вода нагрівається в бойлері, після чого перекачується в пластикові труби циркуляційним насосом. Такі труби можна прокласти вздовж зовнішніх стінок теплиці або між рослинами.

Підключення до існуючої системи опалення

У фінансовому плані найвигіднішим варіантом є підключення до вже існуючої опалювальної системи. Спочатку треба переконатися, що котел зможе забезпечити необхідний тиск. При цьому проведені до теплиці труби слід утеплити, що саме по собі недешево і виправдовується, тільки якщо теплиця знаходиться не далі 10 м від будинку. Потрібно взяти до уваги і те, що обігрів теплиці необхідний, перш за все, вночі. Однак сучасні опалювальні регульовані системи саме в цей час зазвичай знижують температуру - так що потрібно врахувати пріоритетне підключення до теплиці.

Газове опалення в теплиці

У разі, коли обігрів теплиці потрібен всього лише кілька тижнів на рік, оптимальним варіантом можуть стати газові балони. Якщо ж ви збираєтеся опалювати теплицю цілий рік, знадобиться резервуар з рідким газом або підключення до загальної мережі. Обігрівають маленькі теплиці катализаторними пальниками з платиновим покриттям і термостатичною регулюючою системою. При цьому завдяки надзвичайно високому коефіцієнту корисної дії виділення чадного газу внаслідок неповного згоряння виключено.

Фахівці відзначають, що при установці будь-якої газової системи слід подбати про достатню подачі кисню. Для цих цілей потрібна вихлопна система. Кисень, необхідний для неї, може подаватися через пряме підключення до зовнішньої стіни або димову трубу.

Взагалі, хороша циркуляція повітря є запорукою успіху. Відмінно регулюється вентиляція в формі жалюзі - тим не менше, вона не підходить для зимових теплиць, тому що стулки жалюзі щільно закрити не вийде. Так що перед настанням холодів такі теплиці необхідно герметизувати додатковим шаром плівки.

Додаткові пристосування в теплиці

Так як заморозки здатні звести нанівець всю роботу, для контролю температури в теплиці бажано передбачити установку сигнального пристрою. Зараз у продажу є моделі, які сигналізують про зниження або підвищення температури в заданих межах, відключенні струму і т.д. Можливо і облаштування додаткового джерела обігріву.